Wirtualne biuro to nowoczesne rozwiązanie polegające na rejestracji firmy pod określonym adresem (adres dla firmy) bez zbędnego inwestowania w wynajęcie drogiego lokalu biurowego, czy też rejestracji firmy w miejscu zamieszkania. Rozwiązanie to jest korzystne zarówno dla firm nowych, jak i prowadzących już działalność gospodarczą.
Powszechnie wiadomo, iż założenie firmy wymaga podania siedziby firmy, gdzie będzie prowadzona działalność. Po rejestracji (zmiany siedziby) firmy Klient korzystający z usług wirtualnego biura ma prawo posługiwać się tym adresem do celów korespondencyjnych i umieszczać adres na dokumentach firmowych, wizytówkach, pieczątkach. W ramach usług wirtualnego biura istotny jest odbiór korespondencji, jej ewidencja, zawiadamianie Klienta o nadejściu korespondencji drogą elektroniczną wraz z przesłaniem zeskanowanej korespondencji. Inną formą współpracy może być odbiór korespondencji i przesłanie jej do Klienta (firmy) za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich usług wirtualnego biura, gdyż ich zakres jest bardzo szeroki.
Wirtualne biura są ciekawą i korzystną alternatywą dla przedsiębiorców, którzy obawiają się zbyt dużych kosztów prowadzenia własnej działalności lub chcą te koszty zminimalizować.
Można powiedzieć, że wirtualne biuro ma więcej zalet niż wad. Jedną z najważniejszych zalet jest znaczna oszczędność pieniędzy związanych z wynajmem lokalu biurowego. Oczywiście nie każda firma może z tego rozwiązania skorzystać. W przypadku firm zatrudniających wielu pracowników wirtualne biuro nie jest dobrym rozwiązaniem. W szczególności dotyczy to znacznych opłat za wynajmowane poszczególne stanowiska pracy. Wirtualne biuro korzystne jest przede wszystkim dla samozatrudnionych, freelancerów, mikro, małych i średnich firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które nie potrzebują stricte swojego biura. Nie muszą się więc martwić comiesięcznym czynszem za pomieszczenia z których rzadko korzystają, czy o korespondencję która miałaby przychodzić do ich miejsca zameldowania (miejsca siedziby firmy) niejednokrotnie znacznie oddalonego od miejsca prowadzenia działalności. Ponadto warto oddzielić swoje sprawy prywatne od biznesowych i skierować korespondencję właściwych organów państwowych (kontrolnych, skarbowych itp.) lub swoich kontrahentów na adres siedziby firmy, czyli wirtualnego biura. Inną zaletą jest po prostu posiadanie adresu swojej firmy w dogodnej i znanej lokalizacji.
Dobre wirtualne biuro to "adres", gdzie można także skorzystać z usług współpracujących firm lub specjalistów chociażby w zakresie prowadzenia księgowości, porad podatkowych, prawnych, czy innych korzystnych usług dla przedsiębiorców.
Powrót02-554 Warszawa
Al. Niepodległości 138 lok. 6