Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wprowadzasz na rynek produkty lub produkty w opakowaniach lub/i wytwarzasz odpady czy też nimi gospodarujesz – to sprawdź, czy nie musisz ubiegać się o wpis do Rejestru BDO.
Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce nastąpi decydująca zmiana w gospodarowaniu odpadami, czyli przejście z systemu papierowego na system elektroniczny. Wchodzący od nowego roku obowiązek ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości, pozwala na większą kontrolę odpadami np. ile w Polsce jest odpadów, kto je wytworzył, gdzie się znajdują oraz jak wiele z nich zostało poddanych recyklingowi. To w skrócie.
Co to jest rejestr BDO – to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami – BDO to informatyczny systemem, który pomoże w uszczelnieniu systemu gospodarki odpadami, pozwala na śledzenie odpadów od zebrania do utylizacji.
Obowiązkiem rejestracji w Rejestrze-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, firmy budowlane, zakłady mechaniki samochodowej, czy podmioty wytwarzające odpady niebezpieczne.
Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:
- sklepy spożywcze,
- sklepy wielkopowierzchniowe
- firmy budowlane, remontowe,
- gabinety lekarskie,
- gabinety stomatologiczne,
- gabinety kosmetyczne,
- zakłady fryzjerskie,
- producenci baterii i akumulatorów,
- producenci pojazdów,
- producenci opakowań,
- producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
- rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
- warsztaty samochodowe,
- warsztaty rzemieślnicze,
- zakłady produkcyjne,
- prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.
Obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. W art. 50 ustawy o odpadach wymienia się szereg rodzajów działalności, które podlegają wpisowi do Rejestru BDO na wniosek. W takich przypadkach przedsiębiorcy sami muszą złożyć wniosek o wpis do Rejestru. Wniosek należy złożyć do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. Art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach wymienia przypadki, w których podmioty będą wpisane do Rejestru BDO z urzędu przez marszałka województwa, właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności danego podmiotu.
Jakie sankcje karne grożą podmiotom zobowiązanym do uzyskania wpisu do Rejestru BDO, za działanie niezgodne z przepisami?
Reasumując, co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Uwaga:
Nie wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady podlegają rejestracji. Ustawa dopuszcza wyłączenie z obowiązku przystąpienia do systemu m. in. osoby fizyczne, transportujące wytworzone przez siebie odpady, rolników gospodarujących na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha.
Zapraszamy
Biuro rachunkowe Ewa Gorzelak Warszawa Mokotów
Źródło: www.bdo.mos.gov.pl
Powrót
02-554 Warszawa
Al. Niepodległości 138 lok. 6